Projekcja filmu "Jako w niebie tak i w Komańczy"

12 kwietnia w naszej szkole gościliśmy dziennikarza i producenta filmu: "Jako w niebie tak i w Komańczy" Pana Bogdana Miszczaka. Spotkanie rozpoczęło się od krótkiego wystąpienia ks. Norberta, który przybliżył wszystkim zebranym na hali znaczenie pojęć: Sługa Boży, beatyfikacja, kanonizacja w kontekście jednego z naszych patronów szkoły: kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Następnie odbyła się projekcja fabularyzowanego dokumentu, który opowiadał o internowaniu Prymasa Tysiąclecia. Księdza kardynała umieszczono w klasztorze Sióstr Nazaretanek w Komańczy. Tytuł  filmu nawiązywał do słów, którymi często modlił się kapłan.
Realizatorom udało się zaangażować znakomitych aktorów. Jerzy Trela zagrał ojca kardynała, w postać Stefana Wyszyńskiego wcielił się Marek Kalita. Aleksandra Popławska zagrała rolę Marii Okońskiej. Bohaterka przekonała prymasa, żeby napisał tekst Ślubów Jasnogórskich. Miały być one odnowieniem królewskich ślubów lwowskich Jana Kazimierza w ich trzechsetną rocznicę. Śluby Jasnogórskie odczytano 26 sierpnia 1956 r. w Częstochowie.
Po emisji dokumentu głos zabrał Pan Miszczak, który opowiedział o pracy nad filmem. Obrazy, pojawiające się na ekranie były czarno – białe. Jak dowiedzieliśmy się z wypowiedzi producenta, ówczesne czasy nie należały do kolorowych, dlatego film został utrzymany w takiej stylistyce. W produkcji zostały wykorzystane dokumentalne zdjęcia włoskiej telewizji Rai Uno z wyboru Karola Wojtyły na papieża oraz zdjęcia ukazujące zamach na Jana Pawła II na Placu św. Piotra w Rzymie. Ponadto w filmie znalazły się wypowiedzi Kardynała Stanisława Dziwisza.
To spotkanie było dla całej naszej społeczności szkolnej zwizualizowaną lekcją historii. Z pewnością wzbogaciło wiedzę o naszym Patronie kardynale Stefanie Wyszyńskim.