Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadownikach

32-851 Jadowniki ul.Szkolna 5 tel: (14) 6633009

Kalendarium

Niedziela, 2024-04-28

Imieniny: Bogny, Walerii

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego został ustanowiony przez UNESCO w 1999 r. dla upamiętnienia wydarzeń mających miejsce w 1952 r. w miejscowości Dhaka, obecnej stolicy Bangladeszu.

Zginęło tam wówczas pięciu studentów podczas pokojowej demonstracji, którzy domagali się nadania językowi bengalskiemu statusu urzędowego. Dzień ten ma na celu podkreślenie różnorodności językowej świata, zwrócenie uwagi na języki zagrożone i ginące. To święto obchodzone 21 lutego ma nam uświadamiać, że chronimy język ojczysty także po to, by nie zagubić tożsamości kulturowej.

W tym roku szkolnym świętowaliśmy nieco później z powodu ferii zimowych. Uczniowie  wzięli udział w kilku akcjach promujących Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego.

Na lekcjach języka polskiego przedstawiono prezentacje dotyczące MDJO, krótkie filmiki o poprawnej polszczyźnie, zabawy interaktywne, łamańce językowe. Chętni uczniowie wykonywali zadania pod hasłem: Zabierz ze sobą słówko, mogli stworzyć chmurę wyrazową, grafikę, mem z „zaopiekowanym” słowem, ułożyć wierszyk lub napisać krótkie opowiadanie. Ponadto piątoklasiści i szóstoklasiści wzięli udział w grze Kahoot przygotowanej przez zespół zielonogórskiego oddziału Towarzystwa Miłośników Języka Polskiego (kadrę Instytutu Filologii Polskiej Uniwersytetu Zielonogórskiego). Zadania odnosiły się do wiedzy dotyczącej różnych elementów systemu języka, zasobu wiadomości historycznoliterackich, wymagały także kreatywnego myślenia i poczucia  humoru. Pytania odnosiły się do znajomości: frazeologizmów, archaizmów, ortografii, interpunkcji, gramatyki oraz znajomości bohaterów oraz autorów lektur szkolnych.

W klasach 7 i 8 odbył się pisemny konkurs o tytuł Mistrza Języka Polskiego. Do rywalizacji przystąpiło 35 uczniów, którzy rozwiązywali test składający się z 27 pytań z zakresu poprawności gramatycznej, frazeologicznej. Niebawem zostaną ogłoszone wyniki.

       Warto na co dzień dbać o czystość języka ojczystego, poznać jego historię, tajniki frazeologii, posługiwać się na co dzień poprawną polszczyzną.

                                              Nie ma nic lepszego niż język, który jest łącznikiem życia społecznego,

                                              kluczem do wiedzy, organem prawdy i rozsądku oraz modlitwy

                                                             Ezop – bajkopisarz grecki żyjący w VI w. p.n.e.

Autor: Elżbieta Szydłowska