Lekcja w kinie

18 kwietnia uczniowie kl. 5A, 5B i 6 po raz drugi uczestniczyli w niecodziennej lekcji edukacyjno -rozrywkowej zorganizowanej przez Centrum Edukacji Filmowej.

Tak jak poprzednio zajęcia zostały poprowadzone przez zawodową aktorkę. Tematem spotkania były gatunki filmowe. Uczestnicy poznali charakterystyczne cechy każdego gatunku i obejrzeli fragmenty kinowych hitów – tych współczesnych oraz zaliczanych do filmowej klasyki. Dowiedzieli się, co to jest hybryda filmowa, czym jest wizja reżyserska i dlaczego filmu historycznego nie można traktować jako podręcznika do historii.  Po tej lekcji nasi uczniowie na pewno nie pomylą filmu historycznego z fantasy ani dreszczowca z horrorem.

Drugą częścią lekcji była projekcja filmu „Biegnij Amelio”.

Tytułowa bohaterka jest zbuntowaną i upartą nastolatką, którą choruje na astmę, ale nie przyjmuje do wiadomości, że jej stan jest poważny. Z niechęcią wyjeżdża do kliniki w Tyrolu, gdzie konsekwentnie odmawia leczenia. Pewnego dnia postanawia uciec w góry, by zdobyć najwyższy szczyt. Przypadkowym towarzyszem dziewczyny w wyprawie staje się Bart, nastolatek, miejscowy opiekun stada krów. W trakcie trudnej wspinaczki chłopiec opowiada legendę o jednej z najwyższych gór o uzdrawiającej mocy. Amelia postanawia przekonać się o magicznych właściwościach szczytu. Zdobywa go, mimo kłopotów ze zdrowiem, pokonując własne lęki, słabości i ograniczenia.

Autor: Elżbieta Szydłowska