Dzień Profilaktyki

Dnia 3.04.2017r. odbył się w naszej szkole Dzień Profilaktyki pod hasłem

LEPIEJ ZAPOBIEGAĆ NIŻ LECZYĆ.

Uczniowie poszczególnych klas przygotowali prezentacje, piosenki, wiersze i przedstawienia o agresji słownej, kulturze zachowania, uzależnieniu od nikotyny, relacjach rówieśniczych. Na scenie pojawili się bohaterowie bajek (Pinokio), postacie zmyślone ( Papierosy, Serce, Płuca).

Profilaktyka jest chronieniem człowieka w rozwoju przed zagrożeniami i reagowaniem na nie. Jej celem jest ochrona człowieka, dziecka, ucznia, wychowanka przed wszelkimi zakłóceniami rozwoju. Do najczęściej pojawiających się należą palenie tytoniu, używanie alkoholu, uzależnienia od komputera i internetu, zachowania agresywne, wulgaryzmy, brak kultury, nierespektowanie ogólnie przyjętych norm dobrego zachowania oraz brak umiejętności skutecznego komunikowania się.

W świetle współczesnych badań do czynników chroniących dzieci przed zachowaniami problemowymi należą: silna więź rodzinna, zainteresowanie nauką szkolną, praktyki religijne, wartości, normy, autorytety, stała opieka kompetentnej osoby dorosłej, umiejętność rozwiązywania problemów, wrażliwość, poczucie własnej wartości, empatia, asertywność.

Szkoła to miejsce, gdzie uczniowie spędzają wiele czasu. Jest więc okazja i szansa do realizacji zadań profilaktyki oraz wzmacniania czynników chroniących i zapobiegających zagrożeniom.

W naszej szkole są realizowane następujące programy profilaktyczne:

1.„ Owoce w szkole” ,

2.„ Nie pal przy mnie proszę” klasy 1-3,

3. „Znajdź właściwe rozwiązanie” kl. 4-6.

4. „Trzymaj formę” klasy 4-6

5. „Czyste powietrze wokół nas” klasa 0,

6.  „Światowy dzień rzucenia palenia tytoniu” 15 XI

7. „Brzesko czysta gmina”