Wycieczka do sejmu.

12 czerwca uczennice należące do chóru a także uczniowie zaangażowani w marcowe przedstawienie o żołnierzach wyklętych wybrali się wraz z opiekunami na wycieczkę do Sejmu.

Wyjazd odbył się na zaproszenie Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Pani Józefy Szczurek -  Żelazko.

Zanim nastąpiło spotkanie z Panią Poseł nasi wychowankowie udali się wraz z przewodnikiem na spacer po Warszawie. Zobaczyli między innymi zmianę warty przy Grobie Nieznanego Żołnierza, Pomnik Ofiar Tragedii Smoleńskiej 2010 roku, a także krzyż papieski znajdujący się na placu Piłsudskiego. Upamiętnia on mszę odprawioną przez Ojca Świętego, Jana Pawła II, na Placu Zwycięstwa w dniu 2 czerwca 1979 roku, a także pamiętne słowa wygłoszone podczas homilii: "Niech zstąpi Duch Twój i odnowi oblicze ziemi! Tej ziemi!".

Następnie młodzież udała się szlakiem chopinowskich multimedialnych ławeczek. Znajdował się na nich guzik, po którego naciśnięciu rozlegały się fragmenty utworów kompozytora. Po drodze wycieczkowicze zobaczyli Pałac Prezydencki, Pomnik Adama Mickiewicza, Katedrę Św. Jana, reprodukcje obrazów Canaletto, przedstawiających przedwojenną Warszawę oraz plac Zamkowy i Kolumnę Zygmunta III Wazy.

Po drodze uczniowie mogli się zatrzymać przy beczkowozie pełnym chłodnej wody. Temperatura sięgała prawie 36 stopni w cieniu, więc kilka łyków dawało miłe orzeźwienie. Po chwili odpoczynku pan przewodnik zaprowadził grupę do podziemi Zamku Królewskiego. Odbyła się tam projekcja trzech krótkich filmów prezentujących historię zamku na przestrzeni dziejów aż do czasów współczesnych.

Następnie młodzież udała się w kierunku Barbakanu a następnie zobaczyła Pomnika Małego Powstańca. Kolejnym punktem programu zwiedzania Warszawy było dotarcie pod Pomnik Powstania Warszawskiego. Zbliżała się godzina 14, więc grupa wyruszyła do Sejmu. Pani Poseł zaprosiła wycieczkowiczów na obiad do Restauracji Sejmowej a następnie nasi wychowankowie wraz z przewodnikiem obejrzeli obrady Sejmu i zwiedzili obiekt.

Wycieczka należała do udanych, była bardzo ciekawa. Na pewno pozostanie na długo w pamięci.

Autor: Elżbieta Szydłowska