Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

93 rocznica odzyskania niepodległości 11 XI 2011

W dniu 10 XI 2011 odbyła się uroczysta akademia z okazji 93 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.

Część artystyczną przygotowali uczniowie klasa IV pod kierunkiem pani Ewy Kraj oraz uświetnił swoim występem chór szkolny pod kierunkiem pani Elżbiety Szydłowskiej. Uroczystości przyświecała myśl : „Tym, co walczyli, ginęli za Ojczyznę hołd wdzięczności składamy”. Uczniowie poznali najważniejsze wydarzenia z historii Państwa Polskiego oraz okoliczności towarzyszące odzyskiwaniu niepodległości w wyniku I wojny światowej . Bezpośrednie spotkanie z żywym obrazem sprzed 90 lat pozwoliło zbliżyć  się do czasów zmartwychwstania Polski ze zgliszczy powojennych i poczuć atmosferę euforii wśród Polaków po odzyskaniu niepodległości oraz szczególną rolę wielkiego Polaka Józefa Piłsudskiego. Recytacji poezji patriotycznej towarzyszyła muzyka Fryderyka Chopina. Z wdzięcznym i wzruszonym sercem kierujemy i dedykujemy swój występ Polakom patriotom, dzięki którym żyjemy w wolnej Polsce.

„Jedna jest Polska
jak Bóg jeden w niebie,
Wszystkie me siły jej składam w ofierze
Na całe życie, które wziąłem z Ciebie,
Cały do ciebie, Ojczyzno, należę.
Twych wielkich mężów
przykład doskonały,
Twych bohaterów wielkie święte kości,
Wierzę w swą przyszłość