Wtorek, 2024-05-07

Imieniny: Augusta, Gizeli

Centrum Kulturalno - Biblioteczne - wycieczka klas.

10.01.2012r. uczniowie starszych klas naszej szkoły wraz z opiekunami obejrzeli w Regionalnym Centrum Kulturalno – Bibliotecznym w Brzesku spektakl w wykonaniu aktorów Teatru Współczesnego  w Krakowie  pt: Mity – reaktywacja.   Przedstawienie inspirowane było „Mitologią”  Jana Parandowskiego.

Główny bohater sztuki był agentem x502. Akcja sztuki rozgrywała się w roku 2299. Historia ludzkości mieści się w pamięci Centralnego Komputera Ziemskiego.   Wiedzę o swoich przodkach ludzie czerpią z serwerów internetowych,  tradycyjne książki zostały przez nie wyparte.  Kiedy okazuje się,  że do sieci  wkradł się wirus grożący zagładą danych historycznych, w nadzwyczajną misje udaje się agent do zadań specjalnych, który ma naprawić system.  Bohater przenosi się do starożytności, spotyka tam antycznych herosów, bogów greckich i rzymskich, jest bezpośrednim świadkiem kłótni pomiędzy boginiami (Herą, Ateną i Afrodytą), które pretendują o tytuł najpiękniejszej. Agent x502 nagle spostrzega, ze stał się…. Parysem, który ma rozstrzygnąć spór i wręczyć tej najurodziwszej złote jabłko. Ale tu zaczynają się problemy, okazuje się, że złotego jabłka nie ma. Bohater przenosi się do kolejnego mitu o królu Minosie, jego synu Minotaurze, spotyka tam królewnę Ariadnę, z którą błądzi po labiryncie wybudowanym przez Dedala. Potem trafia do Królestwa Podziemi, gdzie panują Hades i jego żona Persefona. Tam dowiaduje się o nieszczęśliwej historii Orfeusza i Eurydyki.  Cudem unikania spotkania oko w oko z Cerberem - trzygłowym psem, strzegącym bram piekieł. Na koniec spotyka Pana, Heraklesa i Hipolitę – królową Amazonek.
Spektakl pobudził wyobraźnię młodego widza, zabrał w podróż do mitologicznego świata . Mocną stroną tego przedstawienia były efekty specjalne, światła laserowe oraz komediowy scenariusz i znakomita gra aktorów.  Sztuka z pewnością na długo pozostanie w pamięci uczniów.

Po obejrzeniu przedstawienia udaliśmy się do biblioteki – działu dla dzieci.  Zapoznaliśmy się z funkcjonowaniem działu czytelniczego i wypożyczalnią.