Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Uroczystości na Słotwinie.

W środę  5 września 2012r. poczet sztandarowy oraz przedstawiciele naszej szkoły wzięli udział we Mszy świętej w Kościele p.w. Matki Boskiej Częstochowskiej w Brzesku - Słotwinie w intencji pomordowanych podczas bombardowania w 1939 roku, a potem w uroczystości pod pomnikiem.

Kamienny pomnik położony w pobliżu kościoła parafialnego, upamiętnia ofiary bombardowania pociągu, stojącego na stacji w Brzesku-Słotwinie, które miało miejsce 5 września 1939r. Był to pociąg ewakuacyjny ze Śląska, w którym znajdowała się ludność cywilna. Dokładnej liczby ofiar nie udało się ustalić do dziś. Podaje się, że życie straciło ponad 200 osób a kilkaset zostało rannych.

Co roku, w pierwszy piątek września w parafii odbywają się uroczystości upamiętniające ofiary tej tragedii. Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w uroczystości  o charakterze religijnym i patriotycznym. Pierwszy z nich miał miejsce w słotwińskim kościele, gdzie odprawiona została msza św. w intencji ofiar bombardowania. Po nabożeństwie nastąpiło przejście pod pomnik, obok którego odbyła się część artystyczna, apel poległych oraz złożenie kwiatów pod obeliskiem. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele władz samorządowych z burmistrzem i starostą na czele, kapłani okolicznych parafii, delegacje brzeskich instytucji, młodzież miejscowych szkół oraz parafianie ze Słotwiny. Mogliśmy być świadkami niezwykłej relacji uczestnika owych wydarzeń. Uroczystość była dla nas żywą lekcją historii.