Wtorek, 2024-05-14

Imieniny: Bonifacego, Julity

Wycieczka do Parku Archeologicznego w Bochni.

Dnia 26 września 2012 r. znalazło się 35 chętnych na przeniesienie się w czasie do epoki średniowiecza. Uczniowie klas 4-6 wraz z opiekunami p.Joanną Kociołek, p.Ewą Kraj i p. Janem Chrabąszczem odwiedzili Park Archeologiczny  w Bochni.

Znajduje się tam Osada VI Oraczy, miejsce gdzie średniowiecze jeszcze trwa. Odwiedziliśmy  miejsce, gdzie czas zatrzymał się kilka wieków temu. Park jest rekonstrukcją osady wiejskiej, pochodzącej z Małopolski, z połowy XIII wieku. Osada wystylizowana na wzór tej średniowiecznej to nie tylko same eksponaty muzealne. Można tutaj bowiem zobaczyć i wziąć czynny udział w życiu dawnej wioski. W ramach warsztatów uczniowie zostali podzieleni na 3 grupy: Królewny, Gumisie i Smerfy.  W Osadzie VI Oraczy zwiedziliśmy:  warzelnię, zagrodę oracza,  kletę powroźniczą, zagrodę tkaczki, zagrodę piwowara, zagrodę zielarki/znachorki/farbiarki, zagrodę garncarza,  chatę,  ziemiankę,  zagrodę cieśli/stolarza,  kuźnię. Wielkim wyzwaniem okazało się lepienie garnków z gliny, robienie powrozów, warzenie soli czy wykuwanie kociołków. W przyszłym roku odwiedzimy ponownie osadę, aby wziąć udział w programie edukacyjnym „Wehikuł czasu”. Jesteśmy pod wrażeniem osady i mieszkańców, doceniliśmy czasy, w których żyjemy, pełne wygód i wynalazków technicznych ułatwiających życie człowieka.