Sprzątanie Świata

„Kocham, lubię, szanuję…nie śmiecę”

Pod takim hasłem odbyła się  tegoroczna akcja „Sprzątanie świata – Polska”, koordynowana i organizowana przez Fundację Nasza Ziemia i Fundację „Sprzątanie Świata – Polska”.

Hasłem tym, nawiązującym do ludowej wyliczanki, organizatorzy chcieli zachęcić nas do refleksji nad stosunkiem do otaczającego świata i tego konsekwencjami. Cudownie jest kochać przyrodę, pięknie – lubić, ale tak naprawdę wystarczy szacunek – to on nie pozwala nam wyrzucać śmieci do lasu czy na pobocza dróg. W tradycjach indiańskich szacunek oznacza szanowanie duchowych sił przyrody i troskę o wszystkie jej elementy: ziemię, drzewa, zwierzęta, wodę, gwiazdy itd. i my zatroszczmy się w tym roku o zanieczyszczone przez dzikie wysypiska lasy, łąki i tereny otwarte - skorzystają na tym nie tylko ziemia, drzewa czy zwierzęta a może nawet gwiazdy, ale również my - to szansa dla nas na jesienny spacer po czystym lesie.

Uczniowie naszej szkoły, jak co roku, sprzątali teren pobliskiego lasu. Niestety, odnosimy wrażenie, że dzikich wysypisk śmieci na tym terenie wciąż przybywa. Miejmy nadzieję, że znikną one po wejściu w życie uregulowań znowelizowanej ustawy o utrzymaniu czystości i porządku, najpóźniej 1 lipca 2013r.