Jadownicka " Dwójka" w odblaskach.

Po raz kolejny nasza szkoła wzięła udział w konkursie:" Odblaskowa szkoła" organizowanym między innymi przez Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskiego Kuratora Oświaty, Małopolski Urząd Marszałkowski a także Małopolski Urząd Wojewódzki.

Konkurs miał na celu promowanie bezpieczeństwa uczniów w ruchu drogowym. Dążył do zwrócenia uwagi nauczycieli a także rodziców i opiekunów na konieczność egzekwowania obowiązku noszenia przez dzieci do lat 15 elementów odblaskowych.

W  ramach działań związanych z turniejem wszyscy uczniowie z naszej szkoły zostali wyposażeni w kamizelki i elementy odblaskowe. Wychowankowie "dwójki" wiedzą, że wystarczy chwila nieuwagi ze strony kierowcy i bardzo często dochodzi do wypadków. Dzieci mają świadomość, że noszenie odblasków szczególnie wieczorową porą w miejscach, w których nie ma chodników, może uratować im życie.

Uczniowie i rodzice wzięli również udział w prelekcji przedstawiciela Policji, który
w przystępny sposób omówił najważniejsze zasady obowiązujące pieszych i rowerzystów podczas korzystania z dróg. Przypomniał także o obowiązku zapinania pasów w samochodzie oraz konieczności używania fotelików do przewożenia dzieci.

Kolejnym zadaniem konkursowym, w którym uczestniczyła cała społeczność naszej szkoły był pokaz udzielania pierwszej pomocy, przeprowadzony przez ratownika medycznego Szpitala Powiatowego w Brzesku. Zajęcia obejmowały zagadnienia takie jak: sprawdzenie przytomności poszkodowanego, wezwanie pomocy, obserwacja oddechu, uciskanie klatki piersiowej, pozycja boczna ustalona. Uczniowie trenowali na manekinie wszystkie te czynności, brali udział w mini scenkach- rozmowach telefonicznych
z dyspozytorem Pogotowia Ratunkowego.

Bezpieczeństwo również można promować poprzez działania artystyczne, dlatego
w naszej szkole zorganizowano konkursy plastyczne, literackie  oraz  zabawę taneczną - disco odblaskowe. Ponadto każda klasa wykonała gazetkę o tematyce bezpieczeństwa w ruchu ulicznym, a szkolne korytarze zostały przystrojone elementami odblaskowymi i hasłami propagującymi właściwe zachowanie na drogach.

Wyposażenie ucznia w wiedzę dotyczącą bezpiecznego poruszania się zwłaszcza na  drodze do i ze szkoły to kolejne zadanie z jakim zmierzyła się nasza placówka. Uczniowie wykazali się znajomością przepisów ruchu drogowego, podczas konkursu wiedzowego.
W ramach doskonalenia mieli możliwość uczestniczenia w projekcji krótkich filmów edukacyjnych promujących bezpieczeństwo, a także ukazujących zagrożenia wynikające
z lekceważenia, brawury a czasem nawet i głupoty innych użytkowników drogi.