Imieniny: Jarosława, Marka

Spotkanie z reportażystką – panią Jolantą Krysowatą, autorką książki „Skrzydło Anioła”.

9 kwietnia 2014 r. w Domu Ludowym w Jadownikach odbyło się spotkanie z reportażystką – panią Jolantą Krysowatą, autorką książki „Skrzydło Anioła”.

Geneza tego dzieła jest niezwykła. Pisarka przeprowadziła bowiem śledztwo dziennikarskie zainspirowane przypadkowym odnalezieniem mogiły na wrocławskim cmentarzu. Był to grób trzynastoletniej Koreanki zmarłej w 1955r.  Jej historia doprowadziła dziennikarkę do sensacyjnego odkrycia. Pani Krysowata odkryła tajemnicę skrywaną przez dziesięciolecia i opisała ją w swojej książce. Była to  historia tajnego ośrodka powstałego  w Płakowicach, w pobliżu Wrocławia dla koreańskich sierot. Przebywało w nim 1270 dzieci pod opieką polskich i koreańskich wychowawców.

Autorka podczas spotkania przybliżyła dzieciom problem powojennego sieroctwa, cytowała fragmenty swojej książki oraz przedstawiła slajdy dokumentujące jej reporterską pracę. Uczniowie bardzo chętnie zadawali pytania pani dziennikarce, byli wzruszeni historią koreańskich dzieci.

Książka pani Krysowatej otrzymała nominację do nagrody Ryszarda Kapuścińskiego. Autorka otrzymała również wiele innych nagród. Były to między innymi:

-Prix Europa na Europejskim Festiwalu Mediów Elektronicznych w Berlinie (pierwsza dla Polski we wszystkich kategoriach) i Grand Press 2003, za audycję dokumentalną "Osieroceni" o pobycie sierot koreańskich w Polsce w latach 50-tych)

Grand Prix KRRiT 2004 za audycję dokumentalną "Portret w czerwieni" o jednej z sierot koreańskich, nieuleczalnie chorej i polskim lekarzu, który walczył o jej życie.