Dzień Chłopaka

Dzień Chłopaka to  święto obchodzone w Polsce 30 września, głównie wśród młodzieży szkolnej. Jest to w pewnym sensie męski, albo raczej chłopięcy, odpowiednik Dnia Kobiet.

W dniu tym dziewczęta składają chłopcom życzenia i wręczają drobne upominki, aby wyrazić swoją sympatię. Dnia 1 października 2014r. odbyła się w naszej szkole z inicjatywy Samorządu Uczniowskiego dyskoteka związana z Dniem Chłopaka. Dziewczynki przygotowały dla chłopców wiele atrakcji. Był więc plakat z życzeniami, konkurs na najsympatyczniejszego chłopaka w szkole oraz mnóstwo tańca, śmiechu i zabawy.

Geneza Dnia Chłopaka

Geneza tego święta w Polsce jest niejasna. Obecnie Dzień Chłopaka obchodzony jest w kilku krajach, ale w różnych terminach. Krajem, w którym święto to ma najdłuższą tradycję jest Japonia. Prawdopodobnie już w VI wieku n.e. zapoczątkowane zostały obchody święta Tango no Sekku, czyli Dnia Chłopca, w którym rodziny cieszyły się z rozwoju i postępów w nauce męskiej części swojego potomstwa. Po II wojnie światowej święto to zostało przemianowane na Dzień Dziecka (jap. Kodomo no Hi) i poświęcone jest wszystkim dzieciom.

Daty obchodów Dnia Chłopaka w innych krajach:

• 7 lutego – Malta
  • 23 lutego – Białoruś, Rosja, Ukraina
  • 5 kwietnia – Wielka Brytania, Irlandia
  • 5 maja – Japonia (już od VI wieku n.e.) czyli Dzień Chłopca.
  • 15 lipca – Brazylia
  • 7 października – Norwegia