Wtorek, 2024-05-21

Imieniny: Jana, Moniki

Zielona Szkoła

W dniach od 23 marca do 27 marca 2015 roku uczniowie klas III – V  przebywali na zielonej  szkole w Piwnicznej – Zdrój w Domu Wczasów Dziecięcych.

W wyjeździe uczestniczyło 41 dzieci. Zaplanowany i bardzo atrakcyjny program pobytu został zrealizowany. Dzieci spędzały czas na spacerach, wycieczkach, zwiedzały ciekawe miejsca, wspólnie się bawiły, brały udział w licznych konkursach i zabawach sportowych. Dodatkową atrakcją było przygotowanie przez 9-osobową grupę dzieci z kl. IV – V  teatrzyku „Wiosna na łące”.

Uczniowie przez dwa pierwsze dni zwiedzali  Piwniczną. Byli na Rynku, w Pijalni Wód, w Muzeum Regionalnym prowadzonym przez Towarzystwo Miłośników Piwnicznej. Dzieci odbyły dwie piesze górskie wycieczki na górę  Kicarz i Węgielnik.  Na trzeci dzień uczniowie pojechali na wycieczkę Doliną Popradu do Krynicy. Tam zwiedzili  Muzeum Nikifora – „Romanówkę”. Potem wędrowali na Górę Parkową, gdzie nie tylko podziwiali piękne widoki, ale aktywnie spędzili czas na „Rajskich ślizgawkach”. Następnie zjechali kolejką linową z Góry Parkowej.

Atrakcją w Krynicy dla dzieci była również Pijalnia Wód Mineralnych, a także Deptak Krynicki.  We czwartek dzieci odbyły wycieczkę  do Starego i  Nowego Sącza. W Starym Sączu zwiedziły Ołtarz  Papieski i były w Izbie Pamięci Jana Pawła II oraz w Domu Pielgrzyma OPOKA. Tam spróbowały smacznych ciasteczek: „OPOKA”, „PAPIESKIE”, „KLASZTORNE – sióstr Klarysek”. W Nowym Sączu natomiast uczniowie zwiedzili skansen regionalny.

Dzieci brały udział  w Festiwalu Młodych Talentów,  w konkursie plastycznym,  w zabawie karaoke i pokazie fryzur.  Na zakończenie pobytu odbyło się ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek i śpiewaniem piosenek. Dzieci chętnie i z dużym zaangażowaniem brały udział we wszystkich zajęciach, czego dowodem była duża ilość otrzymanych dyplomów za zajęcie I miejsca.

Pobyt na zielonej szkole to był również czas na naukę samodzielności i zaradności, dbania o bezpieczeństwo swoje i innych.  Dzieci musiały same dbać o porządek w swoich pokojach, ponieważ walczyły w konkursie czystości. Dużą próbą samodzielności okazało się spakowanie walizek na drogę powrotną. Dzieci wróciły do Jadownik zmęczone, ale szczęśliwe i zadowolone.

Tych wszystkich przyjemności nie byłyby w stanie doświadczyć,  gdyby nie życzliwość i  dofinansowanie przez Burmistrza Brzeska kosztów wyjazdu związanych z zieloną szkołą. Za to wszystko, za spełnienie dziecięcych marzeń chcielibyśmy serdecznie i z całego serca podziękować.

Dyrektor szkoły,  wychowawcy oraz uczniowie