Pięć lat z Patronem

22 września 2015r.  Szkoła Podstawowa nr 2 im. Kardynała Stefana Wyszyńskiego
w Jadownikach obchodziła swój mały jubileusz - 5 lat z Patronem - Prymasem Tysiąclecia.

Uroczystość została zainaugurowana Mszą św., którą celebrował proboszcz Parafii św. Prokopa Opata w Jadownikach ks. Tadeusz Górka. Po nabożeństwie rozpoczęła się druga część spotkania, na którą przybyli zaproszenie goście: z-ca burmistrza Jerzy Tyrkiel, Jarosław Sorys - sołtys wsi Jadowniki, ks. proboszcz Tadeusz Górka, Tomasz Wietecha - dyrektor Gimnazjum im. Jana Pawła II w Jadownikach oraz członek zarządu Miłośników Ziemi Jadownickiej - Tadeusz Tyka

Po krótkim powitalnym przemówieniu Pani Dyrektor Jolanty Latochy rozpoczęła się część artystyczna, którą przygotowały Pani Iwona Grochola oraz Pani Elżbieta Szydłowska.  Nie była to jednak zwykła szkolna akademia, lecz nastrojowa inscenizacja, opowiadająca o życiu i dokonaniach kardynała Stefana Wyszyńskiego. Dzięki recytatorom i słowom samego kardynała - w jego postać wcielił się  uczeń klasy VI Wiktor Korbaś- uczestnicy uroczystości stali się przez godzinę towarzyszami drogi życiowej Prymasa Tysiąclecia. Całości dopełniły piękne piosenki w wykonaniu szkolnego chóru oraz symboliczna scenografia- klęcznik, Pismo Święte, różaniec - która mówiła o wartościach najważniejszych  w życiu kardynała Wyszyńskiego.

A B C społecznej krucjaty miłości:

1. Szanuj każdego człowieka, bo Chrystus w Nim żyje, bądź wrażliwy na drugiego człowieka, twojego brata.
  2. Myśl dobrze o wszystkich- nie myśl źle o nikim. Staraj się nawet w najgorszym dostrzec coś dobrego.
  3. Mów zawsze życzliwie o drugich - nie mów źle o bliźnich. Napraw krzywdę wyrządzoną słowem. Nie czyń rozdźwięku między ludźmi. Jednocz sercem i słowem.
  4. Rozmawiaj z każdym językiem miłości, nie podnoś głosu. Nie przeklinaj. Nie rób przykrości. Nie wyciskaj łez. Uspakajaj i okazuj dobroć.
  5. Przebaczaj wszystko wszystkim. Nie chowaj w sercu urazy. Zawsze pierwszy wyciągnij rękę do zgody.
  6. Działaj zawsze na korzyść bliźniego. Czyń dobrze każdemu, jakbyś pragnął, aby tobie czyniono. Nie myśl o tym, co tobie jest kto winien, ale co ty jesteś winien innym.
  7. Czynnie współczuj w cierpieniu. Chętnie śpiesz z pomocą, radą, pociechą, sercem.
  8. Pracuj rzetelnie, bo z owoców twej pracy korzystają inni, jak ty korzystasz z pracy drugich.
  9. Włącz się w społeczną pomoc bliźnim. Otwórz rękę ubogim i chorym. Użyczaj ze swego. Staraj się dostrzec potrzebujących wokół siebie.
  10. Módl się za wszystkich, nawet za nieprzyjaciół.