Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadownikach

32-851 Jadowniki ul.Szkolna 5 tel: (14) 6633009

Kalendarium

Piątek, 2024-05-17

Imieniny: Brunony, Sławomira

Wycieczka do Izby Regionalnej

„Nie przystoi bowiem żyć we własnej ojczyźnie, jak w nieznanym kraju"


       Dnia 29 października 2015r uczniowie klas 0-III a następnie 3 listopada uczniowie klas IV i V odwiedzili Izbę Regionalną w Jadownikach. 

 Pogoda dopisała i wycieczka zamieniła się w spacer ulicami naszej wsi, zakończony piękną lekcją żywej historii.

       „Izba Regionalna – przy Towarzystwie Miłośników Ziemi Jadownickiej – w Jadownikach została utworzona w roku 2001 i udostępniona do zwiedzania w styczniu 2002 roku. Gromadzenie eksponatów w latach 2000-2002 pozwoliło na zebranie kilkuset przedmiotów stanowiących wyposażenie gospodarstw domowych i warsztatów rzemieślniczych z przełomu XIX i XX wieku. Również darowizna w roku 2001 przez artystę rzeźbiarza Tadeusza Świerczka kilkudziesięciu rzeźb i płaskorzeźb pozwoliła na uruchomienie Stałej Ekspozycji Rzeźby. W kolejnych latach ekspozycja wzbogaciła się o wiele rzeźb ludowych autorstwa Władysława Okasa i rzeźb nieprofesjonalnych przez Józefa Węgrzyna. Uruchomienie tych wystaw było możliwe dzięki zaangażowaniu działaczy Towarzystwa i życzliwości władz gminnych na czele z byłym Burmistrzem Brzeska Janem Musiałem. O żywym zainteresowaniu zbiorami świadczy ogromna ilość wpisów w Kronice Towarzystw Miłośników Ziemi Jadownickiej. W naszych zbiorach znajdują się także: wystawa pt. „Jadowniki w XIX wieku”, prace magisterskie o Jadownikach, wydawnictwa o charakterze etnograficznym, i inne.”(z folderu „Izba Regionalna w Jadownikach”).

     Naszym przewodnikiem po muzeum był pan Tadeusz Tyka, zasłużony i wieloletni działacz Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej, człowiek wielkiego serca i rozumu. Gościł nas w swoich progach już wielokrotnie, zadziwiał wiedzą o przeszłości Jadownik, odpowiadał cierpliwie na wszystkie pytania dociekliwych uczniów, z radością otwierał karty z życia codziennego naszych przodków. Dziękujemy za wspaniałą lekcję  historii regionalnej i za spotkanie z naszymi przodkami.