Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka.

20 listopada po raz pierwszy w Polsce obchodziliśmy Ogólnopolski Dzień Praw Dziecka. Uchwałę w tej sprawie – na wniosek Rzecznika Praw Dziecka – podjął 7 listopada Sejm Rzeczypospolitej Polskiej.

Ustanowienie takiego dnia miało na celu uświadomić dzieciom, iż mają swoje prawa i powinny wiedzieć, jak z nich korzystać, a dorosłym przypomnieć, że mają tych praw zawsze przestrzegać.

20 listopada świętowaliśmy też 25 rocznicę uchwalenia przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych najważniejszego dokumentu określającego prawa dziecka – Konwencji o Prawach Dziecka. Polska była inicjatorem i współtwórcą Konwencji, która dzisiaj jest nazywana Światową Konstytucją Praw Dziecka.

Podczas lekcji odbywających się 20 listopada podjęliśmy wiele ciekawych inicjatyw, które stały się okazją do rozmów o prawach dziecka i jego potrzebach, nie tylko edukacyjnych. Mamy nadzieję, że ten dzień trwale wpisze się w szkolną tradycję, a mądrej dyskusji będzie towarzyszyć uśmiech i zabawa.