Baśń o złocistym ptaku

14 maja uczniowie naszej szkoły mieli okazję oglądać "Baśń o złocistym Ptaku" według Braci Grimm w wykonaniu Teatru Każdej Sztuki ze Starego Sącza.

Spektakl bardzo się podobał. Uczniowie obejrzeli go z zaciekawieniem.

A oto recenzja przedstawienia, napisana przez ucznia klasy piątej- Filipa Płachetę.

Baśn o złocistym ptaku opowiada o niedużym królestwie, które słynie z drzewka o drogocennych owocach. Jednak od pewnego czasu ktoś okradał sady królestwa. Co noc król wystawiał wartę z rycerzy.

Żaden rycerz nie potrafił wypatrzeć winnego. Zrozpaczony król postanowił postawić na straży swojego syna, aby pilnował sadu. Dziedzic korony posłuchał ojca i noc spędził w sadzie. Po pewnym czasie zasnął, po chwili obudził go hałas. Okazało się, że złodziejem był ptak, ale nie byle jaki ptak, miał on piękne złociste pióra. Widząc go królewicz rzucił się na niego i wyrwał mu jedno pióro.Król przybiegł natychmiast do sadu, kiedy usłyszał wrzaski. Królewicz pokazał pióro złotego ptaka i opowiedział ojcu o tym co się wydarzyło. Władca nie chciał zrezygnować z takiej okazji, nakazał synowi ubrać złotą zbroję i odnaleźć ptaka. Królewicz wybrał się zatem w podróż.

Niełatwo było zdobyc złotego ptaka, musiał pokonać wiele przeszkód. Dla młodszego czarodzieja był zmuszony zdobyć konia o złocistej grzywie, dla starszego czarodzieja zdobyć piękną królewnę.

W całej wyprawie pomagał księciu kulawy lis, w którym widział pzyjaciela i obrońcę, a nie tylko chore zwierzę, nikomu niepotrzebne. Jak się później okazało, lis przemienił się w piękną, rudowłosą kobietę. Razem postanowili przechytrzyć czarodzieja i zdobyć złotego ptaka.

Kiedy osiągnęli juz swój cel, zdobyli złotego ptaka oraz konia o złotej grzywie i pokonali wiele przeszkód, zrozumieli, że w życiu nie liczy się bogactwo, ale szczera i prawdziwa przyjaźń. Zrozumieli też, że naprawdę człowiek jest bogaty, kiedy ma przy sobie prawdziwego, oddanego przyjaciela.