Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Akademia z okazji 100-lecia niepodległości.

„DLA NAS, PO BOGU, NAJWIĘKSZA MIŁOŚĆ TO POLSKA” mówił do Polaków Prymas Tysiąclecia, Kardynał Stefan Wyszyński.

Podążając za słowami naszego patrona, 9 listopada 2018 roku świętowaliśmy 100. Rocznicę Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Uroczystość rozpoczęła się o godzinie 11.11 wspólnym odśpiewaniem „Mazurka Dąbrowskiego” przez całą społeczność szkolną przy akompaniamencie uczennicy Eleonory Kocot w obecności naszego nowego sztandaru.

Następnie odbyła się akademia pod hasłem „PISK BIAŁEGO ORŁA”. Opowieść osnuta została wokół historii wiejskiej rodziny, naznaczonej mocno patriotyzmem, która w czasie 1 wojny światowej przeżywa wojenną traumę. Poeta, ukrywający się w ich domu, podtrzymuje i umacnia głęboki patriotyzm domowników. Symbolem wolnej Polski staje się Biały Orzeł, którego głos-pisk, słyszalny w duszy Polaków, nie pozwala tracić nadziei na wolność.

„Biały Orzeł – potężny i sławny- szybował wysoko po polskim, wolnym niebie. Im bliżej słońca fruwał, tym jego cień stawał się większy, a w cieniu Białego Orła czuliśmy się bezpiecznie” – ta scena została zilustrowana tańcem uczennic z klasy czwartej i piątej, przygotowanych przez Małgorzatę Poliszak, uczennicę Szkoły Baletowej w Brzesku. Uroku występowi dodawała dekoracja (pomoc pani Jolanty Gagatek) oraz stroje aktorów. Szczególnymi brawami został nagrodzony taniec z flagami podczas sceny finałowej.  Występowi towarzyszył chór szkolny pod kierunkiem pani Elżbiety Szydłowskiej. Całość uroczystości przygotowały panie: Katarzyna Grzebieniarz, matematyk, wychowawca klasy 6 oraz Ewa Kraj, historyk, wychowawca klasy 8.

„Szybuj Orle Biały po błękitnym niebie, chroń Ojczyznę naszą, Polska wzywa ciebie”.

Akademia dostarczyła wielu wzruszeń, stała się znakomitą lekcją historii i przygotowania dla uroczystości 11 listopada .

Po akademii dyrektor Tomasz Wietecha, wraz z przedstawicielami Samorządu Szkolnego, złożył kwiaty pod Obeliskiem poświęconym Legionistom, Żołnierzom i Ochotnikom walk niepodległościowych z lat 1918-1921.

Obejrzyj film - Bijemy rekord dla Niepodległej w ZSP w Jadownikach