Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadownikach

32-851 Jadowniki ul.Szkolna 5 tel: (14) 6633009

Kalendarium

Niedziela, 2024-04-28

Imieniny: Bogny, Walerii

Pisk Białego Orła nad Bocheńcem

W Jadownikach jest wiele śladów związanych  z wydarzeniami I wojny światowej i odzyskaniem niepodległości: pomniki, obeliski, tablice pamiątkowe. Na cmentarzu parafialnym wieczny spoczynek znaleźli żołnierze walczący na frontach I wojny  światowej. 

Są niemymi świadkami tamtego czasu, przypominają o niepokornych rodowodach polskich serc.  100 rocznica niepodległości zaprasza nas wszystkich do otaczania troską miejsc pamięci narodowej, dlatego z okazji tego święta  25 listopada b. r. w Domu Ludowym w Jadownikach został wystawiony spektakl pt: Pisk Białego Orła. Przedstawienie zostało przygotowane według scenariusza Adama Szafrańca i zrealizowane pod kierunkiem nauczycielek: Ewy Kraj i Katarzyny Grzebieniarz. Na scenie wystąpili uczniowie PSP nr 2 w Jadownikach.

Na zaproszenie Przewodniczącej Rady Rodziców Agnieszki Sali oraz Dyrektora Szkoły Tomasza Wietechy odpowiedzieli przybyli goście: burmistrz Brzeska Tomasz Latocha; wicestarosta Maciej Podobiński; sołtys wsi Jarosław Sorys; radni:  Jadwiga Dadej i Bartłomiej Turlej, Dziecięca Drużyna Pożarnicza wraz z opiekunami Katarzyną Serwatką i Jerzym Gawiakiem, działacze Towarzystwa Miłośników Ziemi Jadownickiej w osobie Jerzego Świerczka oraz Tadeusza Tyki, ks. Proboszcz Tadeusz Górka, Ks, Norbert Sadko,  Sławomir Pater oraz licznie zgromadzona społeczność Jadownik.

Fabuła spektaklu oparta była na historii wiejskiej, wielopokoleniowej rodziny, która w czasie I Wojny Światowej przeżywała trudne chwile związane z wymarszem ojca i jednego z synów na front. Ich życie było wypełnione miłością do Ojczyzny. Rodzina pod swoim dachem skrywała poetę, który często przywoływał w swych wypowiedziach fragmenty dzieł literackich  z okresu zaborów, a tym samym umacniał głęboki patriotyzm domowników. Motywem przewodnim przedstawienia był biały orzeł, którego pisk nie pozwalał bohaterom sztuki tracić nadziei na odzyskanie wolności.

Spektakl odbył się w scenerii, która oddawała realia życia ówczesnych czasów. Ważnym elementem sztuki była wzruszająca oprawa muzyczna a także śpiew chóru pod kierunkiem nauczycielki: Elżbiety Szydłowskiej.  Dopełnienie przedstawienia stanowił taniec z flagami oraz taniec białego orła i czarnych ptaków symbolizujących trzech zaborców.  Choreografię przygotowała uczennica szkoły baletowej i PG w Jadownikach Małgorzata Poliszak. Ten ostatni taniec ilustrowały słowa lektora:

„Biały Orzeł – potężny i sławny - szybował wysoko po polskim, wolnym niebie.
Im bliżej słońca fruwał, tym jego cień stawał się większy, a w cieniu Białego Orła czuliśmy się bezpiecznie”.

Podniosła atmosfera spektaklu oraz piękna muzyka i gra świateł wywoływała wiele wzruszeń wśród publiczności oraz pobudziła ducha patriotyzmu.  Na zakończenie spotkania zaproszeni goście zabrali głos i pogratulowali tak pięknego widowiska jego organizatorom i wykonawcom. Dyrektor szkoły Pan Tomasz Wietecha podziękował twórcom programu artystycznego oraz wszystkim przybyłym za obecność.  

                                                                                                                                                                                                                                                                     Elżbieta Szydłowska