Wystawa Stanisława Świerczka.

„Cokolwiek Ojczyzny się tyczy- zgromadzić i od niepamięci zachować, szczególnie zaś

przywiązanie do Niej w rodakach ożywiać, utrzymywać,

rozszerzać”

W dniach 3-6 grudnia 2018 r., w ramach obchodów 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę, gościliśmy w naszej szkole człowieka wielkiej pasji, kolekcjonera orderów, medali, krzyży pana Stanisława Świerczka. Podzielił się z uczniami najcenniejszym zbiorem, który liczy ponad 600 eksponatów. Zbiory można było oglądać w czytelni szkolnej biblioteki, a opowiadał o nich sam właściciel. Najstarsze odznaczenia pochodzą z czasów wojny rosyjsko-tureckiej. Z polskich odznaczeń najwięcej lat liczy Order Polonia Restituta z 1918r. Cennymi eksponatami wystawy były Order Orła Białego, Order Virtuti Militari, Polski Order Krzyża Grunwaldu, Krzyże Walecznych z 1 wojny światowej oraz wiele innych. Właściciel z wielką starannością i namaszczeniem prezentował ten niebywały zbiór odznaczeń, zdobyty na giełdach staroci, w klubach kolekcjonerskich, na targach w Krakowie, Tarnowie, Bytomiu, jak i od znajomych. Zbiór jest też wyrazem głębokich zainteresowań historią powszechną , historią Polski, a także historią Jadownik, swojego rodzinnego gniazda. Dlatego też powstały kroniki, w których autor zapisywał każdą napotkaną wzmiankę o Jadownikach, przeglądając archiwalne dokumenty Biblioteki Jagiellońskiej, Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie czy kronik parafialnych. Wyrazem pasji historycznej pana Stanisława stało się Towarzystwo Miłośników Ziemi Jadownickiej, założone w 1990 roku. Minister kultury Piotr Gliński (wicepremier rządu RP) przyznał Medal Za Zasługi Dla Kultury Polskiej Towarzystwu Miłośników Ziemi Jadownickiej. My, uczniowie i nauczyciele wyrażamy głęboką wdzięczność panu Stanisławowi Świerczkowi za cenną lekcję żywej historii, którą tworzy, utrwala i zachowuje od zapomnienia.