Narodowe Czytanie 2019

6 września nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji społecznej promującej znajomość literatury polskiej Narodowe Czytanie.

Już po raz ósmy w ramach tej akcji czytano w całej Polsce wybitne utwory należące do kanonu naszej literatury. Prezydent Andrzej Duda z Małżonką dokonali wyboru z ponad stu propozycji tytułów przesłanych do Kancelarii Prezydenta. Podczas tegorocznej odsłony akcji Narodowe Czytanie Para Prezydencka zaproponowała do czytania nowele polskie: utwory Marii Konopnickiej, Elizy Orzeszkowej, Bolesława Prusa, Władysława Stanisława Reymonta, Henryka Rzewuskiego, Brunona Schulza, Henryka Sienkiewicza i Stefana Żeromskiego.

Uczniowie naszej szkoły z klas 4-8 mieli okazję uczestniczyć w tym ważnym wydarzeniu. Podczas spotkania zapoznali się z biografią Bolesława Prusa, obejrzeli  ilustracje katarynek oraz posłuchali, jak brzmi taki instrument. Następnie odbyło się czytanie utworu Katarynka w wykonaniu nauczycieli naszej szkoły: dyrektora Tomasza Wietechy, Danuty Turlej, Małgorzaty Kokoszki, Krystyny Serbeńskiej – Biel, Marty Wietechy oraz Elżbiety Szydłowskiej.

Wystawkę książek  autorstwa Bolesława Prusa przygotowała pani Krystyna Serbeńska – Biel.

Autor: Elżbieta Szydłowska