XVI RAJD IM. KARDYNAŁA S. WYSZYŃSKIEGO

W dniach 16-17 września br. osiemnaścioro uczniów naszej szkoły z klas IV-VII, wzięło udział w dwudniowej wycieczce po Beskidzie Żywieckim. Celem wyjazdu było upamiętnienie pobytu kardynała S. Wyszyńskiego w Stryszawie, oraz poznanie piękna Beskidów.

Pierwszym przystankiem na naszej wyprawie była karczma Rzym w Suchej Beskidzkiej, znana z legendy A. Mickiewicza „Pan Twardowski”.

Gmina Stryszawa słynie z wytwarzania drewnianych zabawek ludowych wpisanych od roku 2016 na Krajową Listę niematerialnego dziedzictwa kulturowego. Nie mogliśmy zatem ominąć Beskidzkiego Centrum Zabawki Drewnianej oraz Parku Drewnianej Zabawki Ludowej w Stryszawie. Dzieci bawiły się tu zabawkami powiększonymi do rozmiarów XXL.

Wieża widokowa w Stryszawie to kolejna atrakcja na naszej trasie. Z niej dzieci obserwowały Beskid Żywiecki, z masywem-Babią Górą i najwyższym szczytem zwanym Diablak (1725 m n.p.m.). Uczniowie zwiedzili też mini zoo i zrelaksowali się na placu zabaw tuż przy wieży.

Po zakwaterowaniu w schronisku, piechurzy udali się do Kapelanówki w Stryszawie-Siwcówce, gdzie mieści się izba pamięci ks. kardynała Wyszyńskiego. Prymas od roku 1960 przez osiem lat przyjeżdżał tu na wakacje.

Pod Pomnikiem Wdzięczności – upamiętniającym spotkania ks. kard. K. Wojtyły z ks. Prymasem Wyszyńskim uczniowie zapalili znicz i polecili szkołę, rodziny oraz siebie samych opiece patronów.

Dzieci nawiedziły też pobliski kościółek, którym opiekują się ss. Zmartwychwstanki. Ich klasztor zajmował się sierotami, kiedy przyjeżdżał tu prymas Polski.

Kolejnego dnia tj. 17 września wczesnym rankiem grupa wyruszyła na Rajd, którego meta znajdowała się na szczycie Jałowca (1111 m n.p.m.). Na mecie na zdobywców szczytu czekał dyplom, pamiątkowy znaczek oraz – co najbardziej ucieszyło turystów z Jadownik – ognisko i obfity poczęstunek oraz pamiątki przygotowane przez organizatorów.

W godzinach popołudniowych uczestnicy Rajdu im. Wyszyńskiego byli już w drodze powrotnej do domu. W busie panowała niezwykła cisza. Zmęczone, brudne, ale zadowolone z wyprawy dzieci planowały udział w kolejnym XVII Rajdzie po szlakach którymi kroczyli nasi patroni.