Zespół Szkolno - Przedszkolny w Jadownikach

32-851 Jadowniki ul.Szkolna 5 tel: (14) 6633009

Kalendarium

Środa, 2024-05-01

Imieniny: Józefa, Lubomira

MISTRZ ORTOGRAFII roku szkolnego 2020/2021

7 czerwca odbył się Konkurs o tytuł Mistrza Ortografii roku szkolnego 2020/2021. Konkursowy tekst dotyczył postaci patronów szkoły - św. Jana Pawła II i kardynała Stefana Wyszyńskiego.

W dwóch kategoriach wiekowych (I – kl. 4 – 6, II – kl. 7- 8) wzięli udział reprezentanci wszystkich klas. Uczestnicy młodsi mieli za zadanie uzupełnić tekst z lukami, a starsi poprawić błędy w podobnym, ale nieco bogatszym w trudności ortograficzne, tekście.

WYNIKI:

TYTUŁ MISTRZA ORTOGRAFII ROKU SZK. 2020/2021 zdobyli:

  • Klasy 4 – 6: Olivia Wanat z klasy 5 i Paulina Kądziołka z kl. 4.
  • Klasy 7 – 8: Aleksandra Kądziołka z kl. 7.

GRATULUJEMY ZWYCIĘZCOM!

 

A może wśród Was jest ktoś, kto spróbuje swoich sił w ortografii i chce sprawdzić swoje umiejętności? Jeśli tak, to poproś kogoś o podyktowanie tekstu, zapisz go, a potem sprawdź ????

Tekst konkursowy:

Patronowie

             16 października 1978 r. świat wstrzymał oddech. Zebrani na konklawe kardynałowie wybrali nowego papieża. Przyjął imię: Jan Paweł II. Wiedziano tylko, że pochodzi z Polski, kraju rządzonego przez komunistów. Wkrótce okazało się, że Karol Wojtyła, dotąd arcybiskup krakowski, miał biografię niezwykle bogatą i barwną. Już we wczesnej młodości zwracał uwagę otoczenia wyjątkowymi cechami umysłu i charakteru. W Wadowicach, gdzie urodził się i mieszkał, często widywano go zatopionego w lekturze lub w modlitwie. Po maturze podjął studia polonistyczne na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie i zaangażował się w działalność Teatru Rapsodycznego kierowanego przez Mieczysława Kotlarczyka. Wybuch wojny przerwał spokojne życie przyszłego papieża. Aby się utrzymać po śmierci ojca, Karol podjął pracę w zakładach chemicznych Solvay, początkowo w kamieniołomie w Zakrzówku, a potem w oczyszczalni sody w Borku Fałęckim. Jesienią 1942 roku  wstąpił do Krakowskiego Seminarium Duchownego. Już jako metropolita krakowski brał udział w obchodach milenium chrztu Polski u boku Prymasa Tysiąclecia – kardynała Stefana Wyszyńskiego. Wyszyński był uważany za przywódcę narodu i niekwestionowany autorytet moralny. Niezłomna postawa tego kardynała przyczyniła się do przetrwania, a nawet rozkwitu Kościoła w Polsce gnębionej przez władze komunistyczne. Prymas Tysiąclecia i Jan Paweł II to najważniejsze symbole walki z komunizmem w powojennej Europie.

Autor: Danuta Turlej