Środa, 2024-05-15

Imieniny: Dionizego, Nadziei

Wycieczka do Ojcowa

17 maja 2023r.ucznowie klasy pierwszej ze Szkoły Podstawowej nr 2 w Jadownikach uczestniczyli w wycieczce do Ojcowa w ramach projektu  „ Archezja”. Wyjazd został sfinansowany przez Burmistrza Brzeska.

Archezja: osada pra-Ojców – zajęcia profilaktyczno-integracyjne

Była to kilkugodzinna podróż przez Dolinę Prądnika, symbolizującą drogę przez średniowiecze, czasy biblijne do prahistorii. Wspólna wyprawa była  drogą ku dorosłości i drogą życia człowieka.

Zajęcia, poprzez nawiązanie do przeszłości, poruszały  tematy aktualne dla człowieka współczesnego. Kwestie relacji międzyludzkich łączone były  z ciekawymi ćwiczeniami
i zadaniami wykonywanymi przez uczestników zajęć.

Zajęcia odbywały  się w przepięknym klimacie Ojcowa i były  prowadzone przez profesjonalnych i doświadczonych w pracy z młodzieżą profilaktyków. Forma podróży z młodymi liderami zachęcała do myślenia, refleksji, ale również naśladowania zachowań prowadzących. Prowadzący, w czasie zajęć podkreślali ważność podejmowania decyzji w życiu, a także integrowali  grupę i niejako przy okazji rozbudzali zainteresowania i podpowiadali  sposoby na twórcze spędzanie wolnego czasu..

Motywem przewodnim działania było  pokazanie dzieciom  konieczności kierowania się w życiu wartościami, akceptacji samego siebie i budowanie dobrych relacji z samym sobą i innymi. Niewątpliwą atrakcją było zwiedzanie Jaskini Ciemnej oraz strzelanie z łuku.

Pedagogika przeżyć, doświadczenie przygody, odpowiednio omówione, pozwolą  zapamiętać na zawsze emocje, uczucia i przemyślenia towarzyszące w Archezji.

Dziękujemy za ciekawą i twórczą wyprawę.

Autor: Krystyna Węgrzyn