Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2|im. św. Jana Pawła II |i Kardynała Stefana Wyszyńskiego

32-851 Jadowniki ul.Szkolna 5 tel: (14) 6633009

Kalendarium

Wtorek, 2020-01-28

Imieniny: Agnieszki, Kariny

ODBLASKOWA SZKOŁA 2014/2015 - PODSUMOWANIE

Podsumowanie Konkursu „ODBLASKOWA SZKOŁA”
PSP nr. 2 w Jadownikach

Z początkiem września, Publiczna Szkoła Podstawowa nr 2 w Jadownikach w trosce o bezpieczeństwo uczniów, przystąpiła już do – V edycji Konkursu „Odblaskowa Szkoła”, organizowanego przez Małopolską Wojewódzką Radą Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego, Wydział Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, Małopolskie Kuratorium Oświaty, Małopolski Urząd Wojewódzki i Małopolski Urząd Marszałkowski.

Nasze uczestnictwo a przede wszystkim działania w kwestii poprawy bezpieczeństwa  naszych podopiecznych przynoszą oczekiwane skutki w postaci nabywania odpowiednich zachowań dzieci na drodze, jak i poprawy infrastruktury drogowej w okolicy szkoły.
Jako szkoła już dwukrotnie w ostatnich latach otrzymaliśmy Odblaskowy certyfikat najlepszą odblaskową szkołę w powiecie brzeskim.

        Głównym celem konkursu było wyposażenie uczniów w elementy i kamizelki odblaskowe, które w naszej szkole otrzymały wszystkie dzieci. W Projekcie brały udział oddziały wszystkich klas 1-6.

Wszystkie działania jakie podjęła nasza szkoła były skierowane głównie do dzieci i które wykonały niesamowitą pracę poprzez liczne konkursy, plakaty, piosenki, akcję wychodząc z działaniami poza muru szkolne aby, propagować bezpieczeństwo nie tylko wśród siebie ale także dla  społeczności poza szkolnej.

      W miesiącach wrześniu i październiku przeprowadzono spotkanie z przedstawicielami Policji dla uczniów oraz rodziców, zorganizowano „odblaskowy rajd rowerowy” do zamku w Dębnie, a także do miasteczka ruchu drogowego, gdzie doskonalono praktyczne umiejętności uczestnictwa w ruchu drogowym. Uczniowie na zajęciach pozalekcyjnych wykonywali elementy odblaskowe. Na drodze w pobliżu szkoły zamocowany został baner „Kierowco zwolnij”.
24 października na specjalny apel odblaskowy, który odbył się na podsumowanie  został zaproszony szczególny  gość, którym był starszy aspirant Robert Gładyszz Komendy Powiatowej Policji w Brzesku (Wydział Ruchu Drogowego). W apelu brali udział także rodzice
Z tej okazji  wystąpił zespół taneczno - muzyczny z naszej szkoły. W ramach akcji: "Odblaskowa szkoła" zaprezentował inscenizację pt: "My przepisy dobrze znamy".

       Kolejnym działaniem poprawy bezpieczeństwa było wyjście na skrzyżowanie w okolicy szkoły, gdzie dzieci, Pani stopka i policjant zatrzymywali kierowców przejeżdżających samochodów w celu oceny poprawności jazdy. Kierowców, którzy wykazywali się kulturą jazdy oraz stosowali się do przepisów ruchu drogowego dzieci nagradzały słodyczami z elementami odblaskowymi. Natomiast kierujący, których zachowanie było niewłaściwe otrzymywali kwaśny owoc wraz z ulotką „stop wariatom drogowym”.

Zakończenie konkursu „Odblaskowa szkoła” nie oznacza zakończenia działań na rzecz bezpieczeństwa. Tegoroczna edycja konkursu pokazała całkiem nowe pomysły, pomogła utrwalić prawidłowe zachowania w i wytworzyć pewne nawyki bezpieczeństw, które trzeba kontynuować. Pamiętajmy jednak, że pomimo najjaśniejszych odblasków pieszy to najbardziej narażony na niebezpieczeństwo uczestnik w ruchu drogowym.

 

Opracowanie: Jan Chrabąszcz, Rafał Sieński